Galfer Brake Pads FD381G1397
Regular price
$44.50 USD
Regular price
$44.50 USD
Sale price
$44.50 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Pair |
| Riding Style | ATV |
Features
- Advanced ceramic brake pad composites ready to withstand higher temperatures than regular semi-metallic carbon brake pads
- HH friction rated compounds deliver excellent feel and modulation
- Developed for varying conditions
- Very aggressive brake pad with good initial bite and lasting power
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.45 lbs |
| Height | 0.5" |
| Length | 8.25" |
| Width | 4.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
