Alpinestars Youth Bionic Action Kickstart Guards - Knee - Black/Red 6540724-13-OS
Regular price
$29.95 USD
Regular price
$29.95 USD
Sale price
$29.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Guard |
| Type | Knee |
| Model | Bionic Action Kickstart |
| Base Color | Black / Red |
| Color/Finish | Black / Red |
| Size Group | Youth |
| Size | One Size |
| Units | Pair |
| Riding Style | ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Street / UTV |
Features
- Designed for kids aged 4-9 years old
- Features a lightweight and protective articulated knee and shin guard, plus a double strap elasticated closure
- Offers a full range of adjustment as the rider grows
- Articulated knee and shin construction
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.88 lbs |
| Height | 4.37" |
| Length | 11.81" |
| Width | 5.87" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
