Alpinestars Youth Bionic Action Kickstart Guards - Elbow - Black/Red - 7/9 6540824-13-7/9
Regular price
$19.95 USD
Regular price
$19.95 USD
Sale price
$19.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Guard |
| Type | Elbow |
| Model | Bionic Action Kickstart |
| Base Color | Black / Red |
| Color/Finish | Black / Red |
| Size Group | Youth |
| Size | 7/9 |
| Units | Pair |
| Riding Style | ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Street / UTV |
Features
- Alpinestars’ Kickstart line is dedicated to the young champions of the future, designed for kids aged 4-9 years old
- The Kids Bionic Kickstart Elbow Guards are protective, lightweight, and soft, featuring a flexible construction with an elasticated double strap elasticated closure that provides a full range of adjustment as the rider grows
- Features flexible construction, double elasticated closure, and full range adjustment
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.25 lbs |
| Height | 1.5" |
| Length | 10.5" |
| Width | 4.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
