Alpinestars Techstar MX Gloves - Black/Fluo Pink - Medium 3560125-1390-M
Regular price
$49.95 USD
Regular price
$49.95 USD
Sale price
$49.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Gloves |
| Type | MX |
| Model | Techstar |
| Base Color | Black / Pink |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | M |
| Features | Touchscreen Enabled Fingers |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Designed specifically for professional racing
- Ergonomic palm and thumb reinforcements on the grip contact area with hyper flexible, suede for enhanced durability
- Ergonomic stretch insert on palm for an optimized fit
- Reinforced synthetic suede palm for high levels of durability
- Highly flexible and ultra-fitted construction for enhanced control and optimized freedom of movement
- One-piece synthetic conductive palm and stretch micro ripstop backhand
- Multi-material construction incorporates stretch micro ripstop and synthetic suede for a performance fit and enhanced durability
- Thermoformed neoprene knuckle area for enhanced comfort and protection
- Wrapped fingertips on first and second fingers
- Silicone grip on first and second fingers
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.21 lbs |
| Height | 1.42" |
| Length | 11.69" |
| Width | 5.43" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
