Alpinestars Techdura Gloves - Black - Small 3564524-10-S
Regular price
$119.95 USD
Regular price
$119.95 USD
Sale price
$119.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Gloves |
| Type | MX |
| Model | Techdura |
| Base Color | Black |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | S |
| Features | Abrasion Resistant / Knuckle Protection / Padded Palm / Touchscreen Enabled Fingers |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Designed for the ultimate in off-road performance
- Engineered specifically to handle the rigors of Enduro riding and featuring a design optimized for perfect blend of performance, protection and airflow
- Constructed from an advanced blend of stretch polyamide and micro ripstop for the optimum blend of comfort, durability and optimal fit
- Ergonomic reinforced, padded palm for optimal comfort on the handlebar and grips for long riding sessions
- TPR insert offers enhanced protection for impact and possible branches, rocks hits commonly experienced in trail riding, while also being supremely flexible
- Soft Nucleon viscoelastic knuckle protector for comfort and effective protection against repeated impacts and abrasion
- Guard is reinforced on the interior side with foam for improved levels of fit, comfort and shock absorption
- Upper constructed from breathable stretch fabric for rider comfort and optimal fit
- Synthetic suede palm for durability and grip
- Silicone print on index fingers for optimized grip
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 1.0 lbs |
| Height | 2.0" |
| Length | 11.5" |
| Width | 4.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
