Alpinestars Tech-T Boots - Red/Black/White - US 6 2004017-3016-6
Regular price
$459.95 USD
Regular price
$459.95 USD
Sale price
$459.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Tech-T |
| Base Color | Red |
| Size Group | Adult |
| Features | Abrasion Resistant / Quick Release Buckle System / Replaceable EVA Footbed |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Upper constructed from a combination of full-grain leather and innovative microfiber for durability and abrasion resistance
- Extended front and rear accordion stretch zones for improved flex, control and support
- Double-density Thermoplastic polyurethane (TPU) ankle protector disks are layered under the upper and backed by poly-foam padding
- Ergonomically contoured shin plate is injected with high-modulus TPU for a high-level impact- and abrasion-resistance
- Wide entry aperture for convenience with hook-and-loop upper closure TPR flap to allow broad-ranging calf fit adjustment and support
- 3D mesh textile with open cell foam for improved air circulation and comfort
- Extended Polyurethane (PU) synthetic gaiter helps seal out excessive water and dirt entry
- Soft poly foam reinforcement on ankles and collar for long-lasting comfort and shock absorption
- Three buckles closure system with memory, featuring an integrated quick-release/locking system closure
- Buckles are injected with high-impact-resistant techno polymer
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 6.5 lbs |
| Height | 5.25" |
| Length | 18.0" |
| Width | 13.75" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
