Alpinestars Tech Neck Warmer - Black 4758514-10
Regular price
$29.95 USD
Regular price
$29.95 USD
Sale price
$29.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Neck Warmer |
| Model | Tech |
| Base Color | Black |
| Gender | Unisex |
| Size Group | Adult |
| Size | One Size |
| Features | Breathable / Moisture Wicking |
| Units | Each |
| Riding Style | ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Snow / Street / UTV |
Features
- Elasticated insert on the nose to help hold warmer in position
- Strategically positioned air holes for breathability
- Embroidered logo on front
- Ideal neck coverage for protecting against wind-chill
- Double layer of insulating single sided fleece
- Stretch, Moisture wicking for comfort
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.25 lbs |
| Height | 1.0" |
| Length | 9.75" |
| Width | 6.75" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
