Alpinestars Tech 7 Boots - White/Black - US 16 2012025-21-16
Regular price
$499.95 USD
Regular price
$499.95 USD
Sale price
$499.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Tech 7 |
| Base Color | White |
| Color/Finish | Black / White |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Tech 7 has been completely overhauled to ensure exceptional off-road performance in the dirt
- Engineered to be lighter, more comfortable and more protective than ever to deliver exceptional feel on the bike
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) lower shell features an innovative design on the shifter area for reduced front roll and easy shift lever control, with a dedicated design for the left and right foot
- Further strengthened with a metal shank and is reinforced on the toe zone for impact and abrasion resistance
- Equipped with a medial and lateral double pivot system for improved levels of flexibility and precision control
- Dedicated design on medial side wall for improving feel, support, and grip on the bike, while increasing protection and durability of the boot
- Contoured TPU calf protector plate offers effective impact resistance
- Main flexion of the boot is supported around the medial and lateral ankle by a low profile pivot system for superior freedom of movement and rider comfort
- Front flexion zone features innovative shock absorbing inserts in the front bellow zone for progressive support
- Shock absorbing padding is also strategically positioned on the ankles and shin plate for increased impact absorption
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 11.65 lbs |
| Height | 6.0" |
| Length | 23.0" |
| Width | 16.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
