Alpinestars Tech 3 Enduro Waterproof Boots - Black/White - US 11/EU 45.5 2013324-12-11
Regular price
$354.95 USD
Regular price
$354.95 USD
Sale price
$354.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Enduro / Off-Road |
| Model | Tech 3 Enduro |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / White |
| Size Group | Adult |
| Features | Waterproof |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Boot upper construction is an innovative, lightweight microfiber material that is flexible and abrasion-resistant
- Light microfiber on front and rear bellows provides a more comfortable flex area
- Toe box is made of synthetic material for high abrasion resistance
- Extended Polyurethane (PU) synthetic gaiter helps seal out water and dirt
- Contoured Thermoplastic Polyurethane (TPU) calf guard, TPU higher medial guard, TPU outer lateral ankle guard and TPU heel counter for support and resistance to impacts
- Rear TPU gaiter patch applied on the top of the TPU calf protector for comfort and impact resistance on the rear flex area
- Injected TPU shin plate is connected with the TPU medial guard panel
- Hook-and-loop upper boot closure with TR flap that provides a wide range of fit and support
- TPU higher medial protector designed with technical texturing for improved grip
- Biomechanical medial blade system allows good front/rear boot flex and added support and impact resistance for the ankle
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 9.14 lbs |
| Height | 6.42" |
| Length | 22.83" |
| Width | 16.34" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
