Alpinestars Tech 3 Boots - Red/Blue/Yellow Fluorescent - US 8 2013018-3375-8
Regular price
$269.95 USD
Regular price
$269.95 USD
Sale price
$269.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Tech 3 |
| Base Color | Red |
| Color/Finish | Black / Blue / Fluorescent Yellow / Red |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Upper construction is made from innovative and light microfiber material that is flexible and abrasion resistant
- Light microfiber on front and rear bellow gives more comfort on the flexible area
- Toe box is made of synthetic material for high abrasion
- Extended Polyurethane (PU) synthetic gaiter helps seal out excessive water and dirt entry
- Contoured Thermoplastic Polyurethane (TPU) calf protector plate, TPU higher medial protector, TPU outer lateral ankle and TPU heel counter offer support and resistance to impacts
- Rear Thermoplastic Rubber (TPR) gaiter patch applied on top of the TPU calf protector gives protection and comfort on rear flex
- Injected TPU shin plate connected with the TPU medial protector panel; Hook-and-loop upper closure, plus TPR flap for broad ranging calf fit adjustment and support
- The TPU higher medial protector is designed with technical texture for improved grip
- Bio-mechanical medial blade system allows a good front rear flex giving support and protection to the ankle
- The ergonomic TPU triple buckle straps wrap harmoniously around the front flex from the medial protector to the lateral side without compromising the flex of the boot
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 7.6 lbs |
| Height | 6.0" |
| Length | 21.5" |
| Width | 13.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
