Alpinestars Tech 10 Supervented Boots - Blue/Black/White - US 10 2010520-1792-10
Regular price
$749.95 USD
Regular price
$749.95 USD
Sale price
$749.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Tech 10 Supervented |
| Base Color | Blue |
| Color/Finish | Black / Blue / White |
| Size Group | Adult |
| Features | Vented |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Construction uses a highly breathable, perforated microfiber with internal perforated padding
- Highly ventilated perforated padding for optimized ventilation and airflow
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) features is combined with ventilation zones and a new air flow system sole for breathability and superior ventilation
- Two large inlet ports on front of boot with exhausts at back for optimized levels of airflow and heat exchange
- 3D Higher Spring insole creates an effective cooling system using air channels within the sole for optimal levels of ventilation, while also creating a cushioning effect for enhanced levels of comfort
- Evolutionary new shin plate design with ventilation windows strategically positioned to allow more ventilation and a light weight without compromising the impact protection
- Air vents on the Polyurethane (PU) lateral calf plus breathable mesh insert improve comfort and reduce fatigue on short and long rides
- New performance double pivot motion control system features: a medial and lateral double pivot system for improved levels of flexibility and precision control, engineered bi-density front flexion control is strategically positioned over the mesh area, combined with a dual front blade system and shock absorber insert to offer mechanical progressive force release to dampen and absorb impact energies and a re-designed dual density TPU rear blade system is engineered to prevent hyper-extension while offering improved flex control and impact resistance
- Co-injected for strength and structure, the exclusive TPU compound panels provide superb levels of grip contact and durability
- Completely re-designed sole with proprietary grip sculpturing to improve foot-peg performance, grip and mud and water run-off. Exclusive dual compound sole is seamlessly integrated to the multi-density foot base structure with built-in support. The sole offers superior durability, grip and feel while riding, and improved performance on the shifter
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 11.15 lbs |
| Height | 6.0" |
| Length | 23.25" |
| Width | 16.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
