Alpinestars Tech 10 Enduro Boots - Black - US 10 / EU 44.5 2010025-10-10
Regular price
$749.95 USD
Regular price
$749.95 USD
Sale price
$749.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Enduro / Off-Road |
| Model | Tech 10 Enduro |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Size Group | Adult |
| Features | Hook and Loop / Quick Release Buckle System |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Features its own dedicated 'Enduro' spec dual compound sole that is seamlessly integrated to the multi-density foot base structure with built-in support to offer superior durability, grip and feel while riding, and enhanced performance on the shifter
- Design improves overall functionality; performance and safety, while decreasing weight and reducing material volume
- Features patented Frontal Flexion Control Frame
- Combining dual front and the rear blade connectors, the frame acts as a shock absorber by distributing energy across boot frame while controlling forward and rearward flex, gives a complete and seamless flexion control system, from the footshell all the way up to the shin plate, offering high performance double motion control, preventing over-compression and hyper-extension
- Equipped with Alpinestars ankle control system, which is integrated in the outer shell to allow natural ankle movement, vertical compression control and improved flex control and impact resistance
- Inner ankle brace and the unique heel protection innovation, patented Dynamic Heel Compression Protector (DCHP), significantly reduces the effect of excessive, potentially injury-causing, energy being transferred to the ankle and lower leg
- Frontal Flex Frame, a complete and seamless flexion control system, from foot shell all the way up to the shin plate, offering high-performance double motion control to prevent over-compression and hyper-extension
- Dual compound removable anatomic footbed
- Easier to operate, more secure mechanism on the triple buckle closure system
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) lower shell features an innovative design on the shifter area, with a dedicated design for the left and right foot
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 11.2 lbs |
| Height | 6.0" |
| Length | 23.0" |
| Width | 16.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
