Alpinestars Tech 10 Boots - Diva Pink/White - US 14 2010020-3812-14
Regular price
$699.95 USD
Regular price
$699.95 USD
Sale price
$699.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Tech 10 |
| Base Color | Pink |
| Color/Finish | Diva Pink / White |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Combines dual front and rear blade connectors
- Provides a complete and seamless flexion control system, from the foot shell all the way up to the shin plate
- Engineered to 'float' freely between the lower and upper boot construction
- Asymmetrical, dual pivot arms on boot frame
- Redesigned dual density Thermoplastic Polyurethane (TPU) rear blade system engineered to prevent hyper-extension while offering improved flex control and impact resistance
- Dynamic Heel Compression Protector (DHCP), an innovative safety feature which includes a fully integrated collapsible heel area with expanded poly-foam to absorb high impact energies during a crash
- Features lighter, anatomically redesigned medial and lateral torsion arms
- Double pivot system allows the Tech 10 to retain its integrity while flexing
- Low-profile, pull-on design for reduce material build, less weight and to facilitate easier and quicker wearing
- Innovative flexion inserts work seamlessly with new flex support system for ultimate in performance
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 12.8 lbs |
| Height | 6.0" |
| Length | 23.0" |
| Width | 16.75" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
