Alpinestars Stella Bionic Action V2 Protection Jacket - Black/Cyan - Medium 6516823-1079-M
Regular price
$199.95 USD
Regular price
$199.95 USD
Sale price
$199.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Jacket |
| Type | Chest |
| Model | Stella Bionic Action V2 |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Cyan |
| Size Group | Adult |
| Size | M |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Stella designed for a women's fit
- Nucleon cell protective technology with nucleon flex shoulder and elbows
- Adaptive and ergonomic women's one piece chest protection for optimal comfort
- Open cell protection components for lightweight and ventilation
- Durable stretch main chassis and breathable resistant stretch mesh
- Adjustable waist belt specifically designed for women
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 2.65 lbs |
| Height | 2.41" |
| Length | 19.4" |
| Width | 16.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
