Alpinestars SM3 Helmet - Solid - Gloss White - XS 8300326-2180-XS
Regular price
$229.95 USD
Regular price
$229.95 USD
Sale price
$229.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Helmet |
| Type | MX |
| Model | SM3 |
| Graphic | Solid |
| Base Color | White |
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss / White |
| Gender | Unisex |
| Size Group | Adult |
| Size | XS |
| Shell Material | Composite Fiberglass / Thermoplastic |
| Features | Vented |
| Units | Each |
| Riding Style | ATV / Off-Road / UTV |
Features
- Varied thickness shell construction for optimized protection and light weight
- Optimized for MX, Enduro, and Offroad use
- Delivers blend of performance, protection, and comfort
Key Features
- Features thermo-injected shell incorporating a polymer blend enhanced by varying degrees of thickness that is engineered to deliver the optimal combination of impact protection and light weight
- Lightweight outer shell is constructed from impact resistant thermoplastic
- Inner shell constructed with a composite fiber assembled between the outer shell and the EPS liner for maximum protection against impacts
- Fit can be tailored to the rider's head thanks to the helmet's crown and cheek pads
Construction
- Multiple density inner liner ensures the helmet is equipped with the correct density in the correct area for enhanced impact absorption, while also helping to reduce overall weight
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 5.0 lbs |
| Height | 13.0" |
| Length | 16.0" |
| Width | 11.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
