Alpinestars MX Plus 1 Socks - Red/Gray - Small/Medium 4701820-318-SM
Regular price
$19.95 USD
Regular price
$19.95 USD
Sale price
$19.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Socks |
| Type | Moto |
| Model | MX Plus |
| Base Color | Red |
| Color/Finish | Gray / Red |
| Size | S/M |
| Units | Pair |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
Features
- Designed to be worn with Alpinestars range of Off-Road boots, the MX Plus-1 Socks feature a mesh construction for high levels of breathability with reinforced zones for enhanced rider comfort, on and off the bike.
- Mesh construction for optimized levels of airflow
- Rib construction for enhanced stretchability.
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.21 lbs |
| Height | 1.44" |
| Length | 8.9" |
| Width | 4.3" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
