Alpinestars Era Hoodie - Dark Gray - Large 123353350170L
Regular price
$99.95 USD
Regular price
$99.95 USD
Sale price
$99.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Hoodie |
| Type | Casual |
| Base Color | Gray |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | L |
| Features | Drawstring Hood |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road / Street |
Features
- Logo prints at chest, sleeve and back
- Mesh lined hood; on seam pockets, elastic binding sleeve hem, self fabric hem with bungie adjuster
- Hoodie body with front detail and body seaming
- Zipper hoodie with recycled content fleece
- 60% Recycled Polyester / 40% Cotton
- Internal main label and external label branding
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 1.46 lbs |
| Height | 1.25" |
| Length | 14.0" |
| Width | 13.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
