Alpinestars Bionic Plus V2 Protection Jacket - Black/Anthracite/Red - Small 6506723-1036-S
Regular price
$249.95 USD
Regular price
$249.95 USD
Sale price
$249.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Jacket |
| Type | Chest |
| Model | Bionic Plus V2 |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Anthracite / Black / Gray / Red |
| Size Group | Adult |
| Size | S |
| Units | Each |
| Riding Style | ATV / Off-Road / UTV |
Features
- Hybrid nucleon cell protective technology with perforated EVA inserts
- One-piece chest protection
- Open cell components for lightweight ventilation
- Durable stretch main chassis with secure and customizable fit
- Adjustable chest to shoulder armor connection straps
- Adjustable side quick buckles with elastic straps
- Adjustable waist belt
- Bionic Neck Support compatibility with elasticated BNS pull tabs
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.75 lbs |
| Height | 4.04" |
| Length | 19.2" |
| Width | 16.9" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
