Alpinestars Bionic-10 Carbon Knee Brace - Right - Small 650031913S
Regular price
$449.95 USD
Regular price
$449.95 USD
Sale price
$449.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Brace |
| Type | Knee |
| Model | Bionic-10 |
| Base Color | Black |
| Size Group | Adult |
| Size | S |
| Units | Each |
| Riding Style | ATV / Off-Road / UTV |
Features
- Features lightweight hybrid frame construction of carbon composite cores over-injected with an advanced fiber reinforced polymer
- Innovative design and optimized material utilization of the exoskeleton frame construction make the knee brace even lighter than its predecessor, yet provides high structural strength and support
- Performs at temperatures as low as -4°F
- Double-pivoting hinge system incorporates tool-free, fast, easily exchangeable extension stops to help prevent hyper-extension injuries
- Patented lightweight and highly-ventilated double-wall knee-cup system offers strong impact force dispersion and absorption while ensuring maximum coverage in all riding positions
- Ergonomically sculpted knee-cup is constructed from a triple segmented polymer for flexibility and adaptivity that is backed with light padding for comfort
- Knee-cup position is secured accurately in place by an innovative integrative mechanical guiding system to allow multi-directional movement
- Highly-ventilated channeled padding and mesh zones provide optimized ventilation and airflow
- Soft comfortable lateral knee padding avoids pressure points
- Additional space padding enables a high-adjustability for a personal fit
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.2 lbs |
| Height | 6.99" |
| Length | 18.43" |
| Width | 8.78" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
