Alpinestars Belize Drystar Boots - Oiled Brown - US 8 2047317-82-8
Regular price
$339.95 USD
Regular price
$339.95 USD
Sale price
$339.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | All-Terrain / Off-Road |
| Model | Belize Drystar® |
| Base Color | Black / Brown |
| Color/Finish | Black / Oiled Brown |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Black boot upper is constructed from Polyurethane (PU)-coated leather on lower medial panel and suede leather on higher medial panel, both with heat-press texture for superior grip
- Brown boot is full-grain oiled leather construction
- Front and rear bellows are made with lightweight microfiber for more flexibility and comfort
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) shin plate and calf plate design offer support and resistance for impacts
- TPU shift pad made with technical texture for added grip plus foam padding on underneath for better comfort
- Wide entry aperture for convenience with two lateral buckles (shin plate and instep) for a precise and adjustable closure
- Inner TPU ankle protector is double-density on medial side for protection
- Lateral ankle closure system includes two polymer buckles; the closure includes ratchet with memory and a quick release/locking system with self-aligning design for easy, precise closure; all buckles are replaceable
- Bio-mechanical lateral "flexi-blade" system provides excellent front and rear movement while offering support and protection to the ankle
- Soft poly foam surrounds the ankles and collar for comfort and shock-absorbing performance
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 6.0 lbs |
| Height | 5.25" |
| Length | 20.0" |
| Width | 13.75" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
