Acerbis Skid Plate - Black - Beta 2801950001
Regular price
$94.95 USD
Regular price
$94.95 USD
Sale price
$94.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Skid Plate |
| Color/Finish | Black |
| Features | Can Use OEM Mounting Hardware |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Maximum protection that will not corrode, discolor, bend or crack
- Provides protection for the engine care, frame rails, ignition cover and the water pump area on most applications
- Simple mounting system makes installation, cleaning, and maintenance (oil changes) a snap
- Snug fit prevents mud/dirt/rock/debris from building up between the skid plate and the motor
- Constructed of lightweight polypropylene
- Bike will run quieter and cooler compared to alloy skid plate
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 1.11 lbs |
| Height | 2.77" |
| Length | 15.33" |
| Width | 10.83" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
