Alpinestars Youth Tech3S Boots - Orange/Blue/Yellow/Black - US 7 / EU 40.5 2014024-4755-7
Regular price
$199.95 USD
Regular price
$199.95 USD
Sale price
$199.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Tech 3S |
| Base Color | Orange |
| Color/Finish | Black / Blue / Orange / Yellow |
| Size Group | Youth |
| Units | Pair |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
Features
- Specifically designed for up-and-coming youth riders with smaller feet
- Designed and developed for optimized comfort and fit for junior riders
- 3-stage instep flex zone for maximum comfort, control, and support
- Upper constructed from innovative light in weight microfiber material for flexibility, durability and abrasion resistance
- Injected Thermoplastic Polyurethane (TPU) shin plate connected with the TPU medial protector panel; hook and loop grip upper closure, plus Thermoplastic Rubber (TPR) flap for broad ranging calf fit adjustment and support
- Internal ankle protection molded into the internal construction of the boot
- Innovative one-piece TPU injected dual compound foot shell, reinforced by a metal shank inside a co-injected toe reinforcement
- External Polyurethane (PU) molded toe protector providing the ultimate in grip and safety
- Exclusive rubber outsole design with unique side-wrapping design
- External suede panel located on calf area of boot to provide grip against bike
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 6.8 lbs |
| Height | 5.25" |
| Length | 17.75" |
| Width | 13.75" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
