Alpinestars Youth SX-1 Knee Protectors - Black/Red - L/XL 6546319-13-LXL
Regular price
$129.95 USD
Regular price
$129.95 USD
Sale price
$129.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Protector |
| Type | Knee |
| Model | SX-1 |
| Base Color | Black / Red |
| Color/Finish | Black / Red |
| Size Group | Youth |
| Size | L/XL |
| Units | Pair |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
Features
- Extremely lightweight knee protection with large protective area for riders looking for most breathable and lightweight solutions on all riding styles
- Upper and lower frames are constructed from a high performance polymeric material blend for optimized levels of flexibility and strength as well as excellent weight saving properties
- Polymer protector plates are strategically perforated for maximum breathability and air ventilation
- The shell integrated dual pivot hinge gear system follows the natural movement of the knee and keeps the protector well positioned in all riding positions
- Thermoformed foam backing for excellent comfort against the skin
- Frames are asymmetrical and feature a slim, ergonomic design for comfort and performance fit
- Hook and loop / Thermoplastic Rubber (TPR) dual strap closure systems for easy in and out and a personalized, safe fit
- Straps feature airprene for optimized comfort and airflow
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 1.5 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 18.0" |
| Width | 8.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
