Alpinestars Youth Radar MX Gloves - Night Navy/White - XS 3541824-7120-XS
Regular price
$29.95 USD
Regular price
$29.95 USD
Sale price
$29.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Gloves |
| Type | MX |
| Model | Radar |
| Base Color | Black / Blue |
| Gender | Unisex |
| Size Group | Youth |
| Size | XS |
| Features | Breathable / Touchscreen Enabled Fingers |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Incorporate a single-layer construction all around, with a single-layer stretch backhand and synthetic suede palm for high levels of comfort and improved feeling with the bike’s controls
- Lightweight and designed with excellent comfort features
- Rolling palm fingertips on external fingers for additional durability
- Localized palm perforations on the palm for enhanced breathability
- Synthetic suede palm for high levels of durability
- Thumb patch reinforcement for enhanced durability
- Pull tab for quick and easy entry into the glove
- Seamless closure strap for security
- Stretch fourchettes for increased flexibility
- Sublimated graphic on backhand
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.15 lbs |
| Height | 1.06" |
| Length | 10.12" |
| Width | 5.35" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
