Alpinestars Youth Radar Gloves - Fluo Yellow/Black - Large 3541824-551-L
Regular price
$29.95 USD
Regular price
$29.95 USD
Sale price
$29.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Gloves |
| Type | MX |
| Model | Radar |
| Base Color | Yellow |
| Gender | Unisex |
| Size Group | Youth |
| Size | L |
| Features | Breathable |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Performance construction with a single layer palm and stretchable single layer top for fit and feel
- Synthetic suede palm for high levels of durability
- Stretch fourchettes for increased flexibility
- Rolling backhand and index finger for protection in key areas
- Localized palm perforations on the palm for breathability
- Strap closure for security
- Thumb patch reinforcement for enhanced durability
- Puller for quick and easy entry into the glove
- Sublimated graphic on backhand
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.15 lbs |
| Height | 1.0" |
| Length | 10.5" |
| Width | 5.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
