Alpinestars Tech 7S Boot - Black/Gray/White/Orange Fluorescent - US 8 2015017-1124-8
Regular price
$279.95 USD
Regular price
$279.95 USD
Sale price
$279.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Tech 7S |
| Base Color | Black / White |
| Color/Finish | Black / Fluorescent Orange / Gray / White |
| Size Group | Youth |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Specifically designed and sized for junior and/or smaller framed riders
- Polyurethane (PU)-reinforced microfiber upper for flexibility, abrasion-resistance, water-resistance and weight-saving
- Material ensures consistent fit and is easy to maintain and clean
- Contoured shin plate is injected with high-modulus Thermoplastic Polyurethane (TPU) for excellent levels of impact- and abrasion-resistance
- Medial facing side incorporates TPU panel with specially designed sculpturing for maximum grip contact with bike and improved heat- and abrasion-resistance
- One-piece injected dual compound foot shell with co-injected hard toe protector and integrated steel shank
- Shell is highly resistant to abrasion and impact, adds to the boot’s overall durability and improves boot’s streamlining
- Excellent flexion provided by low-profile medial and lateral pivot system to offer movement and support
- Instep and Achilles accordion flex zones constructed for superior control and support
- Extended microfiber gaiter helps seal out excessive water and dirt entry
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 7.0 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 17.75" |
| Width | 13.75" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
