Alpinestars Tech 7 Enduro Drystar Boots - Black/Red - US 9 2012723-1303-9
Regular price
$499.95 USD
Regular price
$499.95 USD
Sale price
$499.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Enduro / Off-Road |
| Model | Tech 7 Enduro Drystar® |
| Base Color | Black / Red |
| Color/Finish | Black / Red / White |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Upper constructed from innovative microfiber material that is flexible and abrasion resistant
- Innovative, evolutionary TPU shin plate construction for a greater range of fitment
- Shin plate features a reinforced hook-and-loop closure for a comfortable, customized fit
- Shin zone incorporates a TPU blade system engineered to prevent frontal hyper-extension and offer greater flex control
- Specially designed sole provides enduro riders with superior grip, durability, feel and a high level of structural rigidity
- Wide entry aperture for convenience with a hook-and-loop upper closure with TPU flap to allow a wide range of calf fitment adjustment and support
- Medial-facing area is constructed from one-piece TPU panel with a honeycomb structure for maximum grip contact with the bike and improved heat and abrasion resistance
- Top rear flexion of the boot is supported around the calf by an innovative TPU sliding blade system which dissipates the friction
- Ergonomic buckle system offers a secure and highly personalized fit
- Innovative TPU lateral ankle protection provides a biomechanical link between the middle lateral and the bottom lateral of the boot
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 4.0 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.0" |
| Width | 12.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
