Alpinestars Stella Tech 3 Boots - Black/White - US 9 2013218-12-9
Regular price
$269.95 USD
Regular price
$269.95 USD
Sale price
$269.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Off-Road |
| Model | Stella Tech 3 |
| Base Color | Black / White |
| Color/Finish | Black / White |
| Size Group | Adult |
| Features | Quick Release Buckle System |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Specifically designed for women with lower overall height to suit female riders
- Calf circumference is designed to suit the shape of a woman's lower leg
- Ankle padding specifically designed to follow the more aggressive tapering of a woman's ankles
- High-quality external/internal construction, durable full-grain leather upper, poly fabric lining and open cell foam
- The inner, medial side of the boot is specifically designed for control and features a thick and wide stamped suede upper panel and PU protective lower section designed for excellent contact and grip against the bike while guarding against heat
- Patented ankle brace protector
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) protectors on the shin, side and toe box area, calf, heel and outer ankle for a high level of impact- and abrasion-resistance and to absorb shocks
- Anatomically designed footbed is raised at the heel to move the foot upwards for optimal fit around the ankle and calf
- Inside protector specifically designed to provide greater flexibility in the metatarsal area, assisting back and forth flexibility
- Three-stage, softer instep/ankle flex zone for maximum comfort, control and support
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 7.25 lbs |
| Height | 5.2" |
| Length | 18.1" |
| Width | 13.9" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
