Alpinestars Radar Pro MX Gloves - Hot Orange - Small 3560325-420-S
Regular price
$39.95 USD
Regular price
$39.95 USD
Sale price
$39.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Gloves |
| Type | MX |
| Model | Radar Pro |
| Base Color | Black / Orange |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | S |
| Features | Breathable / Touchscreen Enabled Fingers |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Developed in close collaboration with Alpinestars’ top-level athletes to create a sleeker, more minimalistic design, further enhancing freedom of movement and control on the track
- Incorporate a single-layer construction all around, with a single-layer four-way stretch mesh backhand and synthetic suede side hand reinforcements for high levels of comfort and improved feeling with the bike’s controls
- Highly breathable, ultra-lightweight and packed with excellent comfort features
- For the MX25 line, the Radar Pro Gloves have conductive material for the palm and fingers and a seamless integrated, wrist closure strap
- One-piece synthetic suede palm with stretch for high levels of comfort and freedom of movement on the bike’s grips and levers
- Localized perforations on the synthetic suede thumb for performance
- Wrapped tips for durability and silicone grip on first and second fingers
- Sew-free cuff binding with internal synthetic suede provides maximum comfort on the wrist and soft touch
- Pull tab with silicone grip for quick and easy entry into the glove
- Seamless molded hook velcro closure strap for security
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.19 lbs |
| Height | 0.98" |
| Length | 9.13" |
| Width | 5.39" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
