Alpinestars Radar Gloves - Night Navy/White - XL 3561824-7120-XL
Regular price
$39.95 USD
Regular price
$39.95 USD
Sale price
$39.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Gloves |
| Type | MX |
| Model | Radar |
| Base Color | Blue |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | XL |
| Features | Breathable / Touchscreen Enabled Fingers |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- Performance construction with a single layer palm and stretchable single layer backhand for fit and feel
- Rolling palm fingertips on external fingers for durability
- Localized palm perforations on the palm for enhanced breathability
- Synthetic suede palm for high levels of durability
- Thumb patch reinforcement for enhanced durability
- Puller for quick and easy entry into the glove
- Seamless closure strap for security
- Stretch fourchettes for increased flexibility
- Sublimated graphic on backhand
- Conductive palm and fingers for use with smartphones and touchscreen devices
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.15 lbs |
| Height | 1.0" |
| Length | 13.25" |
| Width | 7.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
