Alpinestars Pursue Performance Long-Sleeve T-Shirt - Military Green - 2XL 123271000690XXL
Regular price
$35.95 USD
Regular price
$35.95 USD
Sale price
$35.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | T-Shirt |
| Type | Casual |
| Model | Pursue |
| Base Color | Green |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | 2XL |
| Features | Moisture Wicking |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road / Street |
Features
- Stretch seam construction in performance fabric; Classic t-shirt
- Alpinestars print logo on front and back, Ride Dry print on sleeve
- Premium poly wicking t-shirt
- Internal transfer main label and external label branding
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.45 lbs |
| Height | 0.8" |
| Length | 11.3" |
| Width | 7.8" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
