Alpinestars Linear Race Hoodie - Heather Gray - XL 1232510001026XL
Regular price
$43.93 USD
Regular price
$74.95 USD
Sale price
$43.93 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Hoodie |
| Type | Casual |
| Graphic | Linear Race |
| Base Color | Gray |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | XL |
| Features | Drawstring Hood |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road / Street |
Features
- Front racing inspired logo graphic on front of fleece hoodie
- Jersey hood lining, dipped draw cord tips, ribbed cuffs and hem
- Internal main label and external label branding
- Content: 80% Cotton / 20% Polyester
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 1.2 lbs |
| Height | 1.22" |
| Length | 14.0" |
| Width | 12.6" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
