Alpinestars History Hat - Gray/Navy - One Size 1211810201173OS
Regular price
$13.69 USD
Regular price
$29.95 USD
Sale price
$13.69 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Hat |
| Type | Casual |
| Model | History |
| Base Color | Gray |
| Gender | Unisex |
| Size Group | Adult |
| Size | One Size |
| Features | Embroidered Logo |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road / Street |
Features
- 70% Acrylic / 15% Cotton / 15% Wool
- Down-angled curved bill with structured crown
- Cotton thread chainstitch 3D Astars embroidery, side flat embroidery logo
- Acrylic wool blend twill
- Crown with flat twill bill
- Internal and back labeling
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.3 lbs |
| Height | 4.3" |
| Length | 8.2" |
| Width | 7.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
