Alpinestars Corozal Adventure Boots - Brown/Black - US 8 2047717-82-8
Regular price
$229.89 USD
Regular price
$329.95 USD
Sale price
$229.89 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Boots |
| Type | Touring |
| Model | Corozal Adventure Drystar® |
| Base Color | Brown |
| Color/Finish | Brown |
| Size Group | Adult |
| Features | Contoured Shin Plate |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
Features
- The upper is constructed from full grain oiled leather on lower medial panel, both with heat press texture for superior grip
- Front and rear bellow made with lightweight microfiber for more durability and abrasion resistance
- Extended Polyurethane (PU) coated leather gaiter helps seal out excessive water and dirt entry; rear gaiter includes rubber insert for flexibility and comfort
- Cosure system includes 2 polymer buckles with an innovative closure system. This closure includes a ratchet with memory and a quick release/locking system with self-aligning design for easy, precise closure
- Drystar® membrane layer between upper and lining for proven performance in difficult weather conditions
- PU shift pad made with technical texture for added grip plus foam padding underneath for better comfort
- Wide entry aperture for convenience with Velcro® upper closure flap to allow broad ranging calf fit adjustment
- Alpinestars exclusive vulcanized rubber compound for optimal combination of comfort and grip
- Replaceable anatomical EVA foot bed with Lycra® lining on top
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) shin plate and calf plate offer support and resistance for impacts
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 7.1 lbs |
| Height | 5.25" |
| Length | 21.5" |
| Width | 13.63" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
