Alpinestars Thigh Bag - Black 6108121-1100-OS
Regular price
$69.95 USD
Regular price
$69.95 USD
Sale price
$69.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Bag |
| Type | Thigh Bag |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Features | Reflective / Waterproof |
| Units | Each |
| Riding Style | Bicycle / Street |
Features
- Easy access to keys, ID, credit cards, a cell phone, and other small essentials on and off the bike
- Slim and unobtrusive, with optimized capacity and access through a convenient top zipper closure
- Stylish, ergonomic, and durable bag sits on the thigh
- Perfect solution for easy access to small items while riding
- Made with heavy duty poly-fabric construction for durability
- Snap belt loop for a secure fit
- Hook-and-look adjustable strap for an optimized fit
- Waterproof pocket with hook-and-loop flap for safe and secure storage of valuables
- Zipped main compartment with organizer inside for quick and easy storage of items
- Quick release strap for easy usage
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.65 lbs |
| Height | 2.83" |
| Length | 9.29" |
| Width | 8.82" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
