Alpinestars Stella Stated Podium Shoes - White/Brown - US 9 / EU 41 2540224-2008-9
Regular price
$219.95 USD
Regular price
$219.95 USD
Sale price
$219.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Street |
| Model | Stella Stated Podium |
| Base Color | Brown / White |
| Color/Finish | Brown / White |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Anatomically engineered for an optimized women's fit
- Alpinestars modern interpretation of a retro street sneaker
- Combines styling of minimalistic skate pumps with a thick vulcanized sole to create a protective yet supremely comfortable riding shoe with a stripped back, edgy style that looks great in any urban riding environment
- Women's specific last is engineered and optimized to follow natural shape and contours of women's feet for maximum rider comfort, on and off bike
- Mid sole features an 8mm platform along its entire length to offer greater elevation for shorter riders
- Main upper constructed from Nubuck, canvas and split suede for optimal blend of durability and comfort
- Split suede toebox for enhanced durability
- Classic lace closure at front with a lateral zip for a secure, precise fit
- Ankle collar constructed with soft knitted mesh for enhanced rider comfort
- Dual layer mid sole support for optimal comfort and support
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.8 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.75" |
| Width | 11.25" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
