Alpinestars Stella Sektor Shoes - Black/Pink - US 8 251571910398
Regular price
$189.95 USD
Regular price
$189.95 USD
Sale price
$189.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Riding / Street |
| Model | Sektor |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Pink |
| Size Group | Adult |
| Features | Abrasion Resistant / Removable Anatomic Footbed |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Specific women's foot-shaping
- Upper is constructed from a microfiber which is lightweight, durable and abrasion resistant
- 3D ankle protection for an improved fit and a lighter weight
- Original speed lace system
- Ankle strap provides secure closure and fits flush within upper ankle polymer protection panel to ensure streamlined finish
- Flex areas on heel and instep for enhance comfort when walking
- Lining is breathable 3D mesh with a microfiber suede anti-slip surface inside at the heel
- Internal toe box and heel counter guards positioned under the shoe outer chassis
- Lightweight rubber sole with textured grip design and integrated support shank for rigidity
- Replaceable anatomical EVA footbed with stretch fabric top liner
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 2.8 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.25" |
| Width | 10.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
