Alpinestars Stella Faster-4 Shoes - Black/Pink - US 11 2510625-1839-11
Regular price
$199.95 USD
Regular price
$199.95 USD
Sale price
$199.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Performance / Riding |
| Model | Stella Faster-4 |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Pink |
| Size Group | Adult |
| Features | Ankle Reinforcement / Removable Anatomic Footbed |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Engineered specifically for women riders
- Utilizing seamless knitted construction to create a riding shoe that is extremely lightweight and breathable
- Class leading protective features inside and out
- Main upper material constructed from an advanced microfiber that incorporates seamless, thermo welded panels to create an innovative, lightweight, and technical road riding shoe, offering performance, flexibility, and structural integrity
- 3D mesh lining for high levels of breathability and lightweight, with anti-sliding microsuede on the heel
- Additional back flexion point constructed from soft microfiber to improve both back flexion and back protection, as well as to offer improved structure and comfort
- Medial quarter with dedicated seamless combined with soft Thermoplastic Polyurethane (TPU) area provides added structure and comfort
- Rear collar construction made of soft textile for enhanced comfort and improved back flexion
- Unique Thermoplastic Rubber (TPR) on the lateral calf and slider details combined with the toe-box to offer more support, protection, and flexion
- Traditional lace closure system for easy, secure, and comfortable fit
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.28 lbs |
| Height | 4.75" |
| Length | 14.0" |
| Width | 11.75" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
