Alpinestars Stella Faster-3 Rideknit Shoes - Black/Teal - US 8.5 251052011708.5
Regular price
$239.95 USD
Regular price
$239.95 USD
Sale price
$239.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Riding / Street |
| Model | Faster-3 |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Teal |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Main upper material combination of advanced microfiber, knitted mesh and seamless thermo-welded microfiber forms an innovative and technical finish
- Anatomically profiled for a fully optimized female fit
- Lower tongue, lateral and medial quarter in knitted mesh construction allows breathability, comfort and a modern streetwear look
- Air vent details on lateral and toe area are strategically positioned to improve airflow and ventilation
- Enhanced Thermoplastic Polyurethane (TPU) ankle extended into lower lateral area gives improved support and protection
- Thermoplastic Rubber (TPR) slider details on lateral toe box gives increased flex and protection
- TPR heel counter design ensures additional lateral support and security
- Asymmetric toe design gives protection on shift area
- Traditional lace closure system for an easy, secure and comfortable fit
- Lateral adjustable hook and loop closure system with TPR strap for increased security
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.0 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.0" |
| Width | 10.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
