Alpinestars Stella CR-X Drystar Shoes - Black/White/Pink - US 11 2611523183211
Regular price
$239.95 USD
Regular price
$239.95 USD
Sale price
$239.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Riding |
| Model | CR-X Drystar® |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Pink |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Dedicated last for optimized women's fit and advanced silhouette
- Waterproof Drystar® membrane
- 9 mm drop sole ensures a smooth heel-to-toe transition when walking
- EVA midsole
- Alpinestars Transversal Protection Frame
- Removeable OrthoLite® insole
- Lightweight inner bootie with minimal construction designed for a comfortable, glove-like fit
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) ankle discs for protection and gear shift zone with internal padding
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.5 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.5" |
| Width | 11.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
