Alpinestars Sektor Waterproof Shoes - US 9.5 25445191095
Regular price
$189.95 USD
Regular price
$189.95 USD
Sale price
$189.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Street |
| Model | Sektor |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Size Group | Adult |
| Features | Waterproof |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- The upper is constructed from a superbly lightweight, durable and abrasion resistance microfiber
- Waterproof membrane lining for proven performance in difficult weather conditions
- Medial ankle protection for improved fit and a lighter weight
- Original speed lace system derived from Auto racing shoes for a personalized fit and feel
- Lateral ankle strap provides secure closure and fits within the upper ankle polymer protection panel to ensure a flush finish
- Thermoplastic Rubber (TPR) lateral ankle protector and slider for more protection and high abrasion resistance
- Flex areas on the heel and instep for an enhanced comfort while walking
- Small reflex detailing on heel and eyelet area makes the rider more visible to other road users
- Internal protective toe-box and heel counter are positioned under the microfiber outer chassis
- Extremely lightweight, specifically compounded, rubber sole provides textured grip, excellent absorption and features an integrated support shank for enhanced sole rigidity
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.0 lbs |
| Height | 4.75" |
| Length | 13.75" |
| Width | 10.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
