Alpinestars Sektor Vented Shoes - Black - US 8 2515618108
Regular price
$189.95 USD
Regular price
$189.95 USD
Sale price
$189.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Model | Sektor |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Size Group | Adult |
| Features | Vented |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- The upper is constructed from a microfiber which is superbly lightweight, durable and abrasion resistant
- Strategically positioned perforations for enhanced ventilation and comfort
- Flex areas on heel and instep for an enhanced comfort while walking
- Strategically positioned metallic mesh vent for improved airflow
- Advanced 3D mesh offers ventilation and more comfort
- Internal protective toe box and heel counter are positioned under the microfiber outer chassis
- Extremely lightweight, specifically compounded, rubber sole provides textured grip, excellent absorption and features an integrated support shank for an enhanced sole rigidity
- Replaceable anatomical EVA footbed with lycra lining on top
- 3D dimensional ankle protection for improved fit and a lighter weight
- Original speed lace system derived from auto racing shoes for a personalized fit and feel
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 2.5 lbs |
| Height | 5.15" |
| Length | 13.9" |
| Width | 10.15" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
