Alpinestars Sektor Shoes - Black - US 9.5 25155181095
Regular price
$189.95 USD
Regular price
$189.95 USD
Sale price
$189.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Riding / Street |
| Model | Sektor |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Size Group | Adult |
| Features | Abrasion Resistant / Hook and Loop / Removable Anatomic Footbed |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Constructed from a durable and lightweight microfiber and incorporating a speed lacing system and ankle straps for secure and personalized closure, the Sektor Shoe features class-leading protection into its sleek-styled chassis
- Upper is constructed from a microfiber which is superbly lightweight, durable and abrasion resistant
- External Thermoplastic Rubber (TPR) toe reinforcement helps protect against abrasion and gives greater stability
- Flex areas on heel and instep for an enhanced comfort while walking
- Advanced 3D mesh offers a highly breathable lining together with a microfiber suede anti-slip surface inside the heel
- Internal protective toe box and heel counter are positioned under the microfiber outer chassis
- Extremely lightweight, specifically compounded, rubber sole provides textured grip, excellent absorption and features an integrated support shank for an enhanced sole rigidity
- Replaceable anatomical EVA footbed with lycra lining on top
- Strategically positioned metallic mesh vent for improved airflow
- 3D dimensional ankle protection for improved fit and a lighter weight
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 2.65 lbs |
| Height | 5.31" |
| Length | 13.88" |
| Width | 10.14" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
