Alpinestars Nucleon Plasma Back Protector Insert - Red/Black - Large 6526524-31-L
Regular price
$79.95 USD
Regular price
$79.95 USD
Sale price
$79.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Impact Protector |
| Type | Back |
| Model | Nucleon Plasma |
| Base Color | Black / Red |
| Color/Finish | Black / Red |
| Size Group | Adult |
| Size | L |
| Units | Each |
| Riding Style | ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Street / UTV |
Features
- Features Alpinestars' Nucleon Plasma Technology
- Eco-friendly, sustainable and lightweight impact absorbing material, while its design delivers adaptability, breathability, and ventilation
- Backed with a soft-touch textile coating, this adaptive protector delivers force dispersion, flexibility, and comfort
- Eco-friendly and sustainable impact absorbing material; a blend of bio-based materials and high performance polyurethane delivers adaptability for an enhanced performance fit
- Ventilated for airflow and breathability, with a soft-touch inner liner on the skin side for rider comfort
- Features a number of lateral and longitudinal ventilation channels for effective heat dissipation
- Design allows the protector to compress and extend on itself which delivers an adaptive fit for rider comfort
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 1.19 lbs |
| Height | 0.9" |
| Length | 19.09" |
| Width | 10.17" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
