Alpinestars Nucleon KR-C Chest Protector - XS/S 6508615-123-XSS
Regular price
$94.95 USD
Regular price
$94.95 USD
Sale price
$94.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Protector |
| Type | Harness |
| Model | Nucleon KR-C |
| Base Color | Black |
| Size Group | Adult |
| Size | XS/S |
| Units | Each |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
Features
- A convenient and versatile divided chest protector
- Innovative harness system allows fast connection to Nucleon KR-1 or KR-2 back protectors
- Highly vented and very lightweight
- Ergonomically designed and perfect for touring and sport riding when combined with the KR-1 or KR-2
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.95 lbs |
| Height | 0.87" |
| Length | 13.9" |
| Width | 11.7" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
