Alpinestars Meta Road V2 Shoes - Black/White - US 9 2654524-12-9
Regular price
$219.95 USD
Regular price
$219.95 USD
Sale price
$219.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Street |
| Model | Meta Road V2 |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / White |
| Size Group | Adult |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Designed for all-day comfort and occasional running on any type of ground or terrain
- Engineered to be supremely durable, lightweight, and highly breathable
- Optimized to being worn all day, whether walking, kneeling or standing, on all types of ground and surfaces
- Lightweight and breathable mesh upper engineered for optimized airflow
- Seamless microfiber chassis construction for enhanced durability and structural integrity
- Lacing system includes a webbing eyelet tuning system around the instep, creating a light chassis closure for a precise and comfortable fit, while also delivering enhanced foot stability
- Easy to slip-on design with large toe box that allows the toes to spread when kneeling for superior levels of comfort
- EVA insert located in the main midsole beneath the heel provides a long lasting softness for enhanced comfort
- High-grip, oil-resistant rubber sole provides superior grip on dirty surfaces
- Removable OrthoLite® inner sock provides high breathability, which reduces overheating while also delivering high durability
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 2.4 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.0" |
| Width | 10.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
