Alpinestars J-6 Waterproof Women's Shoes - Gray/Pink - US 5.5 254222090955.5
Regular price
$249.95 USD
Regular price
$249.95 USD
Sale price
$249.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Street |
| Model | J-6 |
| Base Color | Gray |
| Color/Finish | Gray |
| Size Group | Adult |
| Features | Water Resistant |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Lightweight, street-styled upper combining full grain leather and suede for optimized comfort, durability and look
- Waterproof membrane subtly built into chassis for 100 per cent performance against wet penetration
- Top tongue and collar constructed from leather for enhanced comfort, durability and luxurious feel
- Metal eyelet lacing closure on instep for easy, secure and comfortable fit
- Dual density and ergonomic MX-derived ankle and upper heel insert is applied between the upper and padded lining to provide complete strategic protection and flexibility in key areas
- Padding on tongue and heel area provides high levels of comfort and fit around the ankle and instep
- Advanced rubber compound cup sole is molded to the upper to offer stability, grip, support and durability
- Reinforced midsole inserted between the upper and the sole for structural strength and durability
- Removable and replaceable EVA and Lycra® foot-bed is anatomically profiled for added comfort and support
- Internal toe box and heel counter reinforcement is layered under the upper for a more ergonomic design
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.0 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.0" |
| Width | 10.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
