Alpinestars J-6 Waterproof Shoes - Black Gum - US 8 2542015-1084-8
Regular price
$249.95 USD
Regular price
$249.95 USD
Sale price
$249.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Riding / Sport |
| Model | J-6 |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Gum |
| Size Group | Adult |
| Features | Waterproof |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Riding shoe that looks like a sneaker, J-6 Waterproof Shoe has all the safety features of a motorcycle boot
- Constructed from a luxurious and high quality leather, the shoe has a waterproof membrane and an advanced rubber sole for maximum durability and grip
- Equipped with inner ankle and heel protection to provide cushioning and impact absorption, making this shoe perfect on the bike and for everyday use
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 4.0 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.75" |
| Width | 10.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
