Alpinestars GP Plus R V3 Leather Gloves - Black/White/Fluo Red - XL 3550825-1231-XL
Regular price
$259.95 USD
Regular price
$259.95 USD
Sale price
$259.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Gloves |
| Type | Racing |
| Model | GP Plus R V3 |
| Base Color | Black / White |
| Gender | Men's |
| Size Group | Adult |
| Size | XL |
| Features | Abrasion Resistant / Breathable / Finger Bridge / Touchscreen Enabled Fingers |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Optimized for enhanced racing performance and track versatility and features new knuckle protectors and a full leather palm and top hand for superior abrasion resistance
- Aramid stretch fabric cuff, derived from Alpinestars’ premium Supertech Racing Gloves, provides a secure and comfortable fit, while the leather palm reinforcement enhances durability and longevity
- Pre-curved design and racing-derived finger bridge offer optimal ergonomics and control on the track
- Engineered for optimal performance and breathability and features strategically positioned perforations on the leather for enhanced airflow and breathability
- Alpinestars DFS (Dynamic Friction Shield) technology enhances comfort by minimizing friction and abrasion in critical areas
- Extensive foam reinforcement on the top hand, cuff, palm, and fingers provides additional impact absorption and structural support
- Hybrid seam construction on the fingers ensures comfort and feedback, while also reducing material thickness for improved feel and control
- Strategically placed padding on the palm and thumb patch absorbs impact forces while providing additional comfort
- Functional design elements include palm and thumb grips, a touchscreen-compatible area on the index finger, and wrist strap and cuff adjusters for a customized fit
- Pull tab in suede PU leather enhances ease of use
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.82 lbs |
| Height | 4.0" |
| Length | 18.5" |
| Width | 8.5" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
