Alpinestars Faster-3 Rideknit Shoes - Black/White/Red - US 13.5 2510319123-13.5
Regular price
$239.95 USD
Regular price
$239.95 USD
Sale price
$239.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Street |
| Model | Faster-3 Rideknit® |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Gray / Red / White |
| Size Group | Adult |
| Features | Abrasion Resistant / Hook and Loop |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Faster-3 Shoe incorporates class-leading protective features, both inside and outside
- Faster-3 Shoe is constructed from a lightweight, durable microfiber chassis and com-fort-giving interior mesh, resulting in an aggressively styled road racing shoe offering performance, precision, flexibility and structural integrity
- Upper constructed from a superbly lightweight, durable and abrasion-resistance microfiber
- Replaceable anatomical EVA footbed with Lycra lining on top
- 3D mesh lining for excellent breathability with anti-slip micro-suede on heel
- Thermoplastic Rubber (TPR) heel counter design ensures additional lateral support and security
- Enhanced Thermoplastic Polyurethane (TPU) ankle extended in lower lateral area increases support and protection
- TPR slider details on lateral toe box gives enhanced flex and protection
- Asymmetric toe design gives protection on shift area
- Traditional lace closure system for an easy, secure and comfortable fit
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.5 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.0" |
| Width | 11.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
